Buick-Riviera.pl

in cubic inches we trust

Radio Route 66

Posłuchaj

 
 
Radio Route 66
http://www.r66.cz/

Login Form

Spis treści

Original text and photographs copyright 2008 and 2010 Aaron Severson, www.ateupwithmotor.com
Artykuł napisany przez Aaron Severson, Niedziela, 10 Luty, 2008 11:31, w oryginale znajdujący się tutaj, przetłumaczony przez www.buick-riviera.pl, 12 grudzień 2010, 20:29.
Niektóre ze zdjęć z oryginalnej wersji artykułu, zostały wymienione na pochodzące ze źródeł wiki oraz własnych tłumacza. Zdjęcia starano się dobrać tak, aby pasowały do oryginalnych opisów.

1972_Buick_Riviera_rearview_01.jpgBill Mitchell
, szef stylistów General Motors od roku 1958 do 1977, przewodził w czasie swej długiej kariery powstaniu kilku hitów, jak również kilku niewypałów. Niektóre z tych projektów do teraz wywołują kontrowersję – a kilka z nich tak duże jak ten. Już bowiem w momencie jego pojawienia się, krytycy podzielili się na dwa obozy i do dziś ten samochód jest albo kochany, albo nienawidzony. Oto historia niesławnej Riviery „Boattail”, od Buick'a.

 

 

 

KORZENIE RIVIERY

Jak wiadomo, pierwszy czteromiejscowy Ford Thunderbird wypuszczony w 1958 (przezwany od czterech miejsc „SquareBird), zainicjował lukratywny rynek na stylowe, luksusowe „auta osobiste”. Rynek nastawiony na klientów rozglądających się za czymś bardziej wyrazistym i dystyngowanym niż normalny sedan czy coupe. Mechanicznie Ford "SquareBird" nie był niczym szczególnym, ale uderzył w dobrą nutę i wielu zamożnych klientów kolektywnie przytuliło go do swoich piersi.

1965_Buick_Riviera_sideview_01.JPG
Riviera rocznik 1963-1965 (na zdjęciu 1965) bazowała na projekcie stylisty Ned'a Nickles'a, jakkolwiek ostre krawędzie linii dachu były zostały zainspirowane widokiem Rolls-Royce'a, z nadwoziem firmy Hooper, który w Londyńskiej mgle dostrzegł Bill Mitchell. Po latach powiedział on historykowi Dave'owi Crippen'owi, że oryginalny projekt Riviery był jednym z jego ulubionych.

Biorąc pod uwagę ogromną popularność Thunderbirda, odpowiedź zajęła zaskakująco dużo czasu firmom GM i Chrysler. Co prawda GM zajął się samochodami osobistymi już wcześniej, na początku lat pięćdziesiątych, prezentując Buicka Skylark'a, Oldsmobile'a Fiesta i wczesne wersje Cadillac'a Eldorado, ale były to limitowane edycje podkreślające raczej możliwości i wizerunek firmy, dlatego nie przyniosły zysków takich jak Thunderbird. Z wczesnymi latami sześćdziesiątymi pojawiły się retuszowane wersje samochodów na bazie standardowych nadwozi, jak Oldsmobile Starfire i Pontiac Grand Prix, ale tak naprawdę pierwszą odpowiedzią GM na Thunderbirda był Buick Riviera 1963-1965. Szybka, elegancka i stosunkowo zwinna - jak na duży amerykański samochód – Riviera w zauważalny sposób połączyła właściwości auta luksusowego i sportowego zarazem. Jakkolwiek nie zdołała przeskoczyć ilości sprzedanych Thunderbirdów, to jednak z wynikiem sprzedanych ponad 100 tysięcy sztuk w czasie 3 lat, Riviera zapisała się na stałe w ofercie Buicka.

OD CHEVROLETA CORVETTE STINGRAY DO BOATTAIL'a

Jak to często bywa zarówno u ludzi jak i wśród samochodów, wraz z wiekiem Riviera zaczęła ukazywać problemy wieku średniego. Modele z roczników 1966-1967 zaprojektowane przez szefa stylistów Buicka, Dave'a Holls'a, wciąż wyglądały całkiem sportowo, ale urosły w każdą stronę. W dalszych latach otrzymały miękką charakterystykę zawieszenia i przybierały na wadze, aż do roku 1970 włącznie, w którym na dodatek zastosowano konserwatywne tylne fartuchy, zasłaniające koła. Wszystkie te zabiegi spowodowały że Riviera zaczęła nabierać wyglądu statecznej matrony. Bill Mitchell miał jednak w głowie nowy trend dla nowej generacji Riviery, począwszy od roku modelowego 1971. Mitchell, który rozpoczął swą karierę w GM w roku 1935, uwielbiał zawadiacki styl „Boattail” speedsterów z lat dwudziestych i trzydziestych, takich jak Aurburn Speedster. Motyw ten pojawił się wcześniej w projekcie, który przeistoczył się w Chevroleta Corvette Sting Ray 1963. Teraz jednak, Mitchell chciał go zastosować w Rivierze.

Auburn_851_Boattail_Speedster_Rear_view.JPG
1935 Auburn 851 Boattail Speedster. (Photo © 2007 Luc106; licencjonowany na zasadzie „public domain" poprzez fotografa)
 
 
1965_Chevrolet_Corvette_rear.jpg
1965 Chevrolet Corvette Sting Ray (Photo © 2005 Stephen Foskett; edytowany w 2008 przez Aaron Severson, użyty i dystrybuowany pod licencją „Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0")
 

© 2012 Buick-Riviera.pl All Rights Reserved